вітамін Е / vitamin E
Вітамін Е
Вітамін Е - це відомий жиророзчинний вітамін, який представлений декількома різновидами. Кожна різновид вітаміну характеризується різною біологічною активністю. Найбільш активна форма вітаміну Е, що міститься в організмі людини, називається токоферол. Токофероли діють як акцептори вільних радикалів, захищає ліпіди та ліпідні структури нашого організму від ушкодження внаслідок окислення.
Функції вітаміну Е
Вітамін Е належить до потужних антиоксидантів. Він захищає клітини від ушкодження вільними радикалами, попереджаючи їх утворення. Досі тривають дослідження, метою яких є збір даних про ці властивості (і ми поки що не можемо зробити однозначних висновків), проте існують докази того, що вітамін Е може зменшити ризик і уповільнити розвиток захворювань, у яких окислення відіграє важливу роль, це, наприклад, серцево-судинні захворювання.
Вітамін Е є важливим для всіх груп м'язів, він забезпечує належне функціонування мембран клітин і нервової системи. Разом з іншими поживними речовинами-антиоксидантами вітамін Е також важливий для підтримки шкіри в здоровому стані;
- Захист клітинних мембран з високочутливими липоидными структурами шляхом попередження їх пошкодження вільними радикалами (в процесі окислення), яке може призвести до руйнування клітин і викликати захворювання
- Захист інших активних речовин, таких як вітамін А, гормони і ферменти
- Здатність блокувати утворення нитрозаменителей (канцерогенів, що утворюються в шлунку з нітратів, що містяться в стравах з технологічно обробленого м'яса)
Добова потреба
Діючі рекомендовані добові норми ЄС щодо вживання вітаміну Е становлять 10 мг - ЕТ (еквіваленти токоферолу = 15 міжнародних одиниць (МО)). Еталонний тип, d-альфа-токоферол, є природною формою цього вітаміну і має найбільшу активність.
Найпоширенішою різновидом вітаміну Е, який використовується в харчовій промисловості, є dl-альфа-токоферол, синтетична форма цього вітаміну. Синтетичні форми трохи більше ніж наполовину настільки активні, як і природна форма.
Джерела вітаміну Е
Существует много готовых к употреблению пищевых продуктов растительного происхождения, содержащих природный витамин Е. Растительные масла, орехи и семечки богаты витамином Е, в частности это относится и к сафлоровому и кукурузному маслу, миндалю, семенам и маслу подсолнуха, лесным орехам.
Люди, страдающие аллергией на орехи, могут получить этот витамин из других природных источников - овощей темно-зеленого цвета, таких как браунколь (капуста огородная), шпинат и капуста брокколи.
Тип | Источник |
Растительного происхождения | Сафлорова та кукурудзяну олію, мигдаль, насіння та олію соняшника, лісові горіхи. Овочі темно-зеленого кольору, такі як капуста городня, шпинат, капуста броколі |
Джерело: European Medical Gazette