натрій / natrium
Натрій
Натрій - цінний мінерал, а в з'єднанні з хлоридом відомий у вигляді харчової солі. Подібно калію, натрію має виражену електролітичне дія* і виконує схожі функції, але поза клітин, у позаклітинній рідині.
Функції натрію
- Допомагає регулювати кислотно-лужний баланс і водний баланс в організмі, діючи за межами клітин
- Допомагає регулювати кров'яний тиск
- Задіяний у транспортних системах мембран клітин
- Необхідний для належного функціонування м'язів і нервової системи
Добова потреба
Немає встановлених рекомендованих добових норм ЄС щодо вживання цього мінералу.
Надмірна кількість натрію в організмі асоціюється з високим кров'яним тиском (гіпертонією) і утриманням рідини (набряками). Отримати надлишок натрію дуже просто, особливо якщо раціон багатий харчовими продуктами, що пройшли технологічну обробку. Щоденна доза вживання натрію для населення Європи варіюється між 3.0 5.0 грамами (що відповідає приблизно 8-11 г харчової солі), що значно перевищує добову потребу, яка, за оцінками фахівців становить від 0.6 до 1.5 р.
Джерела натрію
Кухонна сіль (хлорид натрію) і солоні продукти, що пройшли технологічну обробку, такі як м'ясо, сир, овочі, фрукти, хлібобулочні вироби, вироби з подрібненого зерна, приправи і спеції, відносяться до основних джерел натрію.
У незначній кількості природний натрій міститься у всіх харчових продуктах рослинного і тваринного походження.
Природним чином натрій міститься в багатьох харчових продуктах і додається у вигляді хлориду натрію (харчової солі) у багато продукти, що проходять технологічну обробку.
Тип | Джерело |
Природний | Всі харчові продукти рослинного і тваринного походження (в незначній кількості) |
Синтетичний | Солоні технологічно оброблені продукти, такі як м'ясо, сир, овочі, фрукти, випічка, каші |
Інші | Кухонна сіль (хлорид натрію) і приправи |
* Електроліти - це речовини, які в розчинах перетворюються в іони і набувають здатність проводити електричний струм. Підтримка електролітичного балансу в нашому організмі необхідно для нормального функціонування клітин і органів. Електроліти впливають на кількість води в організмі, рівень рН крові, функції м'язів та інші важливі процеси, що відбуваються в організмі. Наше тіло втрачає електроліти в результаті потовиділення, а значить, їх кількість необхідно відновлювати за рахунок спеціальних харчових добавок.
Джерело: European Medical Gazette