йод / iodine
Йод
Йод відноситься до неметалевим мікроелементів і є унікальним серед найнеобхідніших з них, адже він виступає основною складовою деяких гормонів. Людському організму потрібен йод у складі гормонів, що виробляються щитовидною залозою.
Функції йоду
Щитовидна залоза характеризується високою концентрацією йоду. Клітини щитовидної залози - єдині клітини організму, здатні засвоювати йод.
Тканина щитовидної залози має особливу властивість, яка полягає у поглинанні, збереженні та подальшому виділення йоду в контрольованих кількостях у вигляді гормонів щитовидної залози. Кожна клітина організму залежить від гормонів щитовидної залози, необхідних для регуляції процесу метаболізму.
Якщо секреція щитовидної залози недостатня, страждає основний обмін речовин, він сповільнюється, а разом з ним сповільнюється весь ритм життя. Якщо рівень йоду нижче необхідного, це піддає ризику весь гормональний процес і порушується функціонування всієї системи. Нестача йоду може викликати ряд серйозних захворювань на різних етапах життя, починаючи з внутрішньоутробного розвитку і закінчуючи зрілістю.
Вплив нестачі йоду може проявлятися по-різному, починаючи з гіпотиреозу, або зниження активності щитовидної залози, і закінчуючи відставанням у розумовому розвитку. До симптомів нестачі йоду в організмі дорослих людей відноситься зоб (збільшення щитовидної залози) і уповільнена реакція.
Добова потреба
Діючі рекомендовані добові норми ЄС щодо вживання йоду для дорослих становлять 150 мг.
На жаль, на сьогоднішній день проблема нестачі йоду досі дуже поширена в світі, в тому числі і в деяких регіонах Європи. Однак існує чітка градація рівнів цієї нестачі серед тих, хто живе у віддалених від моря регіонах, оскільки морська вода має порівняно високий вміст йоду.
Джерела йоду
Содержание йода в растениях и продуктах животного происхождения зависит от факторов окружающей среды, где выросли или жили эти растения или животные. Молочные продукты, полученные от коров, которые паслись на траве, росшей на прибрежном грунте, или фрукты и овощи, выращенные на побережье, могут быть источниками йода. Морская рыба, морепродукты и разнообразные морские овощи, такие как ламинария и другие морские водоросли, содержат йод в больших количествах.
Но поскольку большинство видов почвы содержат незначительное количество йода, большинство пищевых продуктов нельзя назвать полноценными источниками йода.
За последнее десятилетие во многих странах Европейского Союза обогащение пищевой соли йодом стало обязательным именно для компенсации нехватки йода. Такая практика значительно улучшила ситуацию, однако, пока рано говорить об обеспечении надлежащего употребления йода населением.
Тип | Источник |
Животного происхождения | Большинство морепродуктов, в частности треска, тунец, креветки |
Растительного происхождения | Морские водоросли, ламинария |
Другие | Йодована сіль |
Джерело: European Medical Gazette