залізо / iron
Залізо
Залізо - основний мікроелемент, що входить до складу багатьох груп, відповідальних за транспортування кисню і електронів в організмі людини. Найбільше заліза міститься в крові. Майже дві третини заліза в організмі пов'язані в гемоглобіні, менша кількість заліза міститься в міоглобін м'язів.
Функції заліза
Залізо є основним чинником належного функціонування гемоглобіну - білка того в еритроцитах, який відповідає за перенесення кисню з легенів через кров до всіх тканин організму і забезпечує постачання кисню до м'язів. Воно також відіграє важливу роль в утворенні частини міоглобіну в клітинах м'язів, так би мовити, меншого «кислородохранилища» для негайного постачання м'язів киснем.
Залізо входить до складу деяких систем ферментів, що беруть участь у використанні кисню всередині клітин.
Добова потреба
Діюча рекомендована добова норма ЄС щодо вживання заліза становить 14 мг. Проведені в Європі дослідження показали, що деякі категорії населення отримують залізо з харчових продуктів у критично низьких або нижче необхідної кількості дозах. До цих категорій належать літні люди, дівчатка-підлітки і жінки дітородного віку. У той же час, надмірне вживання заліза може бути токсичним, що і пояснює суворий контроль за використанням дієтичної добавки заліза, особливо дітьми.
Джерела заліза
Багаті залізом червоне м'ясо і м'ясні продукти, печінка, бобові, хліб з цілісного зерна, каші і зелені листові овочі. Існує дві (2) форми заліза, потрапляє в організм з харчовими продуктами:
- Гемове залізо, отримане з гемоглобіну, що міститься в продуктах тваринного походження (м'ясо)
- Негемовое залізо, що міститься в харчових продуктах рослинного походження
Гемове залізо засвоюється організмом людини краще, ніж негемовое (гемове залізо засвоюється приблизно на 20% порівняно з 5% засвоєння негемового заліза, отриманого з рослинних джерел). Наш організм сам регулює відкладення запасів заліза в залежності від своїх потреб, збільшуючи рівень засвоєння, коли запаси скорочуються.
Тип | Джерело |
Рослинного походження | Хліб з цільного зерна, каші, зелені листові овочі і бобові |
Тваринного походження | Червоне м'ясо і м'ясопродукти, печінку |
Джерело: European Medical Gazette