каротиноїди / carotenoids
Каротиноїди
Ми кожен день бачимо каротиноїди в харчових продуктах рослинного походження, а їх наявність видають яскраві оранжево-червоні кольори. Каротиноїди відносяться до жиророзчинних фитопитательным речовин. Спочатку їх використовували як барвники, а сьогодні вони відомі людині як живильні речовини, такі як прекурсори вітаміну А і антиоксиданти.
Основними каротиноїдами є бета-каротин, лютеїн, зеаксантин і лікопен.
Функції каротиноїдів
Каротиноїди діють як антиоксиданти, зменшуючи пошкодження, викликані вільними радикалами. Пошкодження в результаті окислення, викликаного саме дією вільних радикалів, асоціюються з передчасним старінням, віковою дегенерацією жовтої плями (пошкодженням сітківки), а також з іншими захворюваннями. Серед функцій каротиноїдів слід назвати такі:
- полегшення зв'язків між клітинами
- боротьба з руйнівними синглетными молекулами кисню (іонами кисню)
- перетворення в вітамін А в разі необхідності (переважно з бета-каротину)
- підтримання здорового зору.
Що таке вільний радикал?
Хоча кисень необхідний для життя людини, він також може завдавати йому шкоди. Вільні радикали - це молекули кисню в нашому організмі, пошкоджені під впливом сонячного опромінення, куріння, забруднення навколишнього середовища, стресу і навіть внаслідок щоденного харчування і дихання.
Молекулам вільних радикалів не вистачає одного (1) з восьми (8) електронів, тому вони втрачають баланс. Такі молекули «крадуть» електрони у інших молекул, створюючи все більше вільних радикалів. В результаті цього процесу молекули-донори не тільки пошкоджуються, але і самі перетворюються у вільні радикали.
Така ланцюгова реакція здатна пошкодити кожну клітину людського організму, навіть ДНК. З часом таке пошкодження може назавжди позбавити клітини здатності відновлюватися; шкіра передчасно старіє, а сама людина стає більш схильним до захворювань.
Антиоксиданти - це молекули, що мають «зайвий» електрон". Вони нейтралізують вільні радикали, віддаючи цей зайвий електрон, тим самим перетворюючи їх знову в нормальні молекули кисню.
Добова потреба
Існують лише попередні оцінки того, якою повинна бути рекомендована добова норма споживання бета-каротину, варіюються від 2,0 до 4,0 мг. Надмірне споживання (понад 20 мг в день) ізольованого бета-каротину протягом тривалого часу не рекомендується.
Джерела каротиноїдів
Всі кольорові фрукти та овочі є багатими джерелами каротиноїдів, але оскільки каротиноїди - це жиророзчинні речовини, їх засвоєння значною мірою залежить від способу приготування продуктів з використанням масел і жирів.
Джерело: European Medical Gazette