Тренування роблять людей розумнішими
З роками не тільки знижується фізична сила, але і зменшується розумова працездатність, за винятком людей, які тренуються. Останні краще захищені від дегенеративних процесів, таких як слабоумство, а їх мозок може утворювати нові клітини навіть у літньому віці.
Між іншим, так звана когнітивна здатність, швидше за все, буде тренуватися рухом, а не розгадуванням головоломок судоку. Однак тренування маленьких сірих клітин повинна проводитися систематично і задовго до кризи середнього віку.
Психічні показники звичайно можуть погіршуватися і в більш ранньому віці. Це пов'язано зі зниженням вироблення гормону росту. Цей показник знижується на 90% у віці від 20 до 70 років. Ознаками цього є зростаюча втома і зниження концентрації.
Оскільки виробництво гормону росту зменшується, рівень кортизону збільшується. Як правило, ви відчуваєте стрес і швидше втрачаєте настрій.
Одне дослідження підтвердило, що літні люди, які регулярно займаються силовими тренуваннями, володіють кращою пам'яттю і здатністю концентруватися, ніж непідготовлені люди. В результаті фізичних навантажень вивільняються нейромедіатори дофаміну і серотоніну, які дають людям відчуття спокою і концентрації. Кроти того, під час тренувань знижується вироблення гормону стресу кортизолу, що призводить до значного підвищення ефективності роботи мозку.
Треновані люди краще справляються з когнітивними завданнями, такими як прийняття рішень, вирішення проблем і отримання інформації, ніж непідготовлені. Вчені навіть кажуть, що завдяки силовим тренуванням маса мозку збільшується, а клітинне ділення посилюється.
Щоб оптимально підвищити когнітивні здібності, краще всього комбінувати різні типи рухів. Особливо рекомендується поєднання силових тренувань з аеробними груповими фітнес-програмами і вправами на гнучкість. Різні тренувальні програми сприяють розвитку широкого спектру нейронів і хімічних адаптацій в мозку. А з допомогою високоінтенсивних інтервальних тренувань (HIIT) додатково стимулюється поглинання кисню і обмін речовин.
Стара приказка про те, що здоровий розум живе в здоровому тілі – це тільки одна половина істини. Інша половина набуває все більшої актуальності: тренування тіла підтримує мозок у формі і змушує працювати маленькі сірі клітини.
Training macht den Menschen schlauer. Sina Greis. 11 November 2019.