Ось як знижується кров'яний тиск
Приблизно кожен третій дорослий чоловік в Європі страждає артеріальною гіпертензією – поширеним захворюванням серцево-судинної системи, яке обумовлене як взаємодією спадкових факторів, так і несприятливими факторами способу життя. Однак на ці фактори можна впливати, і артеріальний тиск буде знижуватися!
Високий кров'яний тиск не можна лікувати тільки ліками. Спортивна активність, наприклад, також може знизити кров'яний тиск, а на більш ранній стадії може навіть довести його до нормального рівня, що зробить ліки непотрібними. Це, звичайно, не відноситься до професійного спорту, який зазвичай доступний тільки для здорових людей у віці від 16 до 30 років. Але перехід від повної бездіяльності до легкої фізичної активності має велике значення для здоров'я.
Наукові дослідження показують, що тренування не тільки можуть запобігти розвитку високого артеріального тиску, але і знизити значення вже існуючого високого артеріального тиску. При правильно дозованої програмі тренувань можна очікувати зниження тиску на 5-10 мм. рт. ст.
РЕКОМЕНДАЦІЯ: ВИТРИВАЛІСТЬ ПЛЮС СИЛОВЕ ТРЕНУВАННЯ
Тренування на витривалість або кардіотренування виявилися особливо корисними для людей з високим артеріальним тиском. Спортивні ігри з м'ячем, такі як теніс, також можливі, якщо вони не проводяться в рамках змагань. Крім того, рекомендується поєднувати тренування на витривалість з силовими тренуваннями невисокої інтенсивності. Збільшення м'язової маси буде сприяти прискоренню обміну речовин, а це може знизити інсулінорезистентність, яка спостерігається у більшості людей з високим кров'яним тиском і є причиною появи діабету.
За словами спортивного кардіолога, доктора медичних наук, професора Мартіна Галле (Martin Halle): «Десять хвилин активної прогулянки в день може значно знизити ризик серцево-судинних захворювань і, перш за все, контролювати кров'яний тиск».
СПОРТИВНІ ПРОГРАМИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ГІПЕРТОНІЧНОЮ ХВОРОБОЮ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?
Пацієнти з високим артеріальним тиском, які бажають розпочати тренування, повинні попередньо пройти обстеження у кардіолога. Це особливо важливо в тих випадках, коли присутні додаткові супутні захворювання, такі як діабет або ішемічна хвороба серця. В якості загального правила при заняттях спортом слід враховувати наступне:
1. Перед початком тренування артеріальний тиск крові повинно бути в нормі. При значеннях вище 160/95 мм рт. ст. не слід тренуватися;
2. Тренування повинні бути організовані так, щоб ви могли добре провести час;
3. Як доповнення до тренувань на витривалість може бути корисна помірна силове тренування, яку краще провести під керівництвом інструктора, щоб уникнути перевантаження.
Важливо: силові тренування повинні проводитися тільки в помірній дозі, тому не використовуйте жорсткий бодібілдинг або важкі ваги. В іншому випадку це може призвести до небезпечних перевантажень серцево-судинної системи.
ЧАСТОТА ТРЕНУВАНЬ І ЇХ ІНТЕНСИВНІСТЬ
Рекомендована частота тренувань становить від 3 до 5 на тиждень, кожна тривалістю не менше 30 хвилин. Однак досвід показує, що в багатьох випадках має сенс починати з дуже коротких тренувань тривалістю всього 15 хвилин, а потім повільно збільшувати навантаження протягом декількох тижнів, особливо якщо тренування не практикувалися протягом багатьох років.
КОНТРОЛЬ НАД СТРЕСОМ ЗАХИЩАЄ СЕРЦЕ
Еще одним важным элементом снижения артериального давления является правильное управление стрессом. Недавнее исследование, проведенное Техническим университетом Мюнхена с участием почти 2000 человек, показало, насколько сильно стресс влияет не только на артериальное давление, но и на риск преждевременной остановки сердца. Согласно исследованию, сочетание стресса и нарушения сна особенно опасно для людей с высоким артериальным давлением и может втрое увеличить риск смерти от сердечно-сосудистых заболеваний. І хоча короткочасне підвищення артеріального тиску під час стресу призводить до підвищення працездатності організму, постійний стрес може стати причиною хвороби. Постійна гіперактивація нервової системи призводить до того, що організм пристосовується до підвищеного рівня стресу та постійному підвищенню артеріального тиску, а це чинить негативний вплив на серце і кровоносні судини.
Geht So der Blutdruck runter. Sina Greis. 14 November 2019.