вітамін D / vitamin D
Вітамін D
Вітамін D - це все жиророзчинні засновані на стероле різновиди цього вітаміну, з яких найбільш ефективними є холекальциферол (вітамін D3) та ергокальциферол (вітамін D2). Це означає, що ці поживні речовини, подібні холестерину, містять воскоподібний жирний компонент і можуть накопичуватися в організмі людини. Вітамін D насамперед відомий своїм впливом на ріст кісток і підтримання їх фортеці.
Функції вітаміну D
Вітамін D регулює абсорбцію мінералів - кальцію і фосфору, рівень цих мінералів у крові, а також їх включення до складу кісток і зубів, тобто так звану мінералізацію, що важливо для зміцнення кісток і зубів і збільшення їх опірності. Справжній «командний гравець», вітамін D вступає у взаємодію з іншими основними поживними речовинами, забезпечуючи захист організму від інфекцій і підтримуючи шкіру здоровою, а м'язи міцними. Завдяки згаданим властивостям він зменшує ризик руйнування зубів, хвороб ясен, попереджає остеопороз і прискорює зрощення кісток після переломів.
В деякій мірі механізм дії вітаміну D більше нагадує гормон, ніж вітамін, оскільки він виробляється в одній частині тіла і потрапляє в кровотік для впливу на іншу частину організму, насамперед - на кістки. Він також вступає у взаємодію з околощитовидной залози для вироблення вітаміну D3 в разі необхідності, а його молекулярна структура подібна структурі гормонів, таких як естроген і кортизон.
Добова потреба
Витамин D получил прозвище «солнечный витамин», поскольку он может вырабатываться в коже человека путем облучения его прекурсоров (провитаминов) ультрафиолетовыми лучами, являющимися составляющей солнечного света. Однако у людей со смуглой или темной кожей, тех, кто проживает в экологически загрязненных регионах, в климатических зонах, где преобладает облачная погода или долгие зимы, а также у тех, кто мало времени проводит на улице в светлый период суток, организм может вырабатывать недостаточное количество «солнечного витамина», которое не сможет компенсировать его недостаток в повседневном рационе.
Таким образом, действующие рекомендуемые суточные нормы ЕС для взрослых составляют 5 мг в сутки, хотя некоторым категориям населения доктор может рекомендовать бóльшие дозы, что обусловлено особыми обстоятельствами. Из-за выполнения важной функции в формировании и поддержании крепости костей надлежащее употребление витамина D имеет наибольшее значение для детей и подростков, а также для пожилых людей.
Однако в отличие от «дружественного» витамина С надлишок вітаміну D може бути токсичним для організму людини і супроводжуватися гострими або хронічними шкідливими наслідками для здоров'я, серед яких найбільшу небезпеку представляє порушення метаболізму кальцію, що негативно позначається на структурі кісток.
Джерела вітаміну D
Як жиророзчинна речовина вітамін D зазвичай міститься тільки в жирній частини харчових продуктів тваринного походження, тоді як його прекурсори, так звані провітаміни, широко представлені в рослинах і різноманітних харчових продуктах тваринного походження.
Тип | Джерело |
Природний | Жирні види риби, яєчний жовток, масло, а також жир, отриманий з печінки риб (слід вживати тільки у незначних кількостях |
Синтезований | Вітамінізовані харчові продукти, насамперед жирні пастоподібні продукти, але іноді і молоко, соки, страви із сухих злаків (наприклад, мюслі) |
Джерело: European Medical Gazette