кальцій / calcium
Кальцій
Кальцій є найбільш поширеним мінералом в організмі людини і одним з найбільш важливих. Кальцій необхідний для формування та відновлення кісток і зубів, він сприяє належному функціонуванню нервової системи, скорочення м'язів, згортання крові і робить можливим нормальне функціонування серця.
Майже 98% кальцію в організмі середньостатистичної дорослої людини зосереджено в кістках, 1% - в зубах, а решта припадає на кров, позаклітинну рідину і вміст клітин, де кальцій виступає в ролі кофактора деяких ферментів. Кальцій покращує коагуляцію крові завдяки активації білка фібрину і, разом з магнієм, допомагає регулювати частоту серцебиття, м'язовий тонус, скорочення м'язів та активність нервів.
Функції кальцію
Кальцій, що міститься в кістках і зубах, зміцнює їх структуру і підтримує їх функції. Кальцій необхідний для скорочення м'язів і кровоносних судин, для секреції, тобто виділення гормонів і ферментів, він також бере участь у передачі сигналів нервової системою.
Процес відновлення кісток відбувається безперервно, тому підтримка належного рівня кальцію важлива для прискорення формування нових кісток. З віком порушується баланс між руйнуванням кісток та їх відновленням. У дитинстві кістки формуються швидше, ніж руйнуються. У дорослих ці процеси протікають приблизно з однаковою швидкістю. В результаті старіння руйнування кісток перевищує показник їх утворення. Це може призвести до втрати кісткової тканини, що, в свою чергу, загрожує виникненням остеопорозу.
Добова потреба
Діючі рекомендовані добові норми ЄС щодо вживання кальцію для дорослих становлять 800 мг. Вживання кальцію в достатній кількості в дитинстві і в дорослий період в цілому вважається одним з найважливіших факторів міцності кісток протягом усього життя.
Проводимые в Европе исследования показали, что во всяком случае в нескольких регионах некоторые категории населения, включая детей, взрослых, а также пожилых людей, принадлежат к группе риска из-за гранично минимального или недостаточного употребления кальция. В то же время суточная доза кальция, превышающая 2.500 мг, не рекомендуется, за исключением назначения врача.
Источники кальция
Некоторые факторы питания могут уменьшать количество усвоенного кальция, это в частности касается продуктов с высоким содержанием щавелевой кислоты (шпинат, ревень, шоколад), которые препятствуют усвоению кальция, образуя с ним нерастворимые соли в органах пищеварения. Фитаты (фитиновая кислота), содержащиеся в изделиях из цельного зерна, продукты, богатые клетчаткой, избыток кофеина, который попадает в организм вместе с кофе, газированными напитками, такими как кола и чай, могут также снижать уровень усвоения кальция и других минералов.
Тип | Источник |
Молочные продукты | Молоко, йогурт, сыр |
Рослинного походження | Пекінська капуста, брокколі, капуста городня |
Інші | Вітамінізовані продукти, такі як соки, страви із сухих злаків (наприклад, мюслі), продукти із сої |
Джерело: European Medical Gazette